על הסרט התיעודי Circus of Books

על הסרט התיעודי Circus of Books

במאית : רייצ'ל מייסון, נטפליקס.
צפיתי, נהניתי, ואפילו כתבתי למה.safe image
״זוג יהודי חביב מנהל במשך עשרות שנים את ״קרקס הספרים״, חנות פורנו ומעוז של הקהילה הגאה בלוס אנג׳לס. בתם הבמאית מתעדת את חייהם ותקופתם״ תימצתו בנטפליקס, הסתקרנתי. צפיתי, הרווחתי סרט מיוחד מאד.
יש בו מה שאני אוהבת בסרטים דוקומנטריים, התעמקות באנשים שמייצגים עולם, מתוך קירבה וחמלה, שיש בו שימוש בשפה קולנועית מעניינת, שהוא מתפתח תוך קילוף ואריגה של פיסות חיים שמחברות בין אותן דמויות והתקופה עליה מסופר.
האופן בו המרכיבים נשזרים, האנשים שלומדים להכיר ולחבב, הערך המוסף שנוצר בזכות החיבור בין היסטוריה פרטית להסטוריה חברתית והבנות.
סרטים מפגישים אותנו עם עולמות ובני אדם, עם חלומות, ערכים, פעולות ואופן ההתמודדות של גיבוריהם עם המכשולים. כי בעולם הזה, של תוהו שמחפש סדר, יש אנשים מעוררי השראה. קארן ובארי מייסון הם כאלה.

 

״הזוג היהודי החביב הזה״1, אבא ואמא של הבמאית, עמוק בשנות השבעים של חייהם, הם אנשים עצמאיים, חופשיים בדעות שלהם, מתנסחים היטב, מלאי כבוד זה לזו. אני לא רוצה לגלות יותר מדי פרטים עליהם, כדי שלא תחמיצו את הדרך המרתקת בה הסרט חושף אותם ואת הארועים המשיקים לחייהם, בעיקר הצמיחה של הקהילה הלהט״בית ומאבקה להכרה ולגיטימיות. הרי בשנות השישים שוטרים יכלו להכנס למועדון ולאסור גברים מתנשקים, וגם בשנות התשעים, תקופת ממשל ריגן, החוק יכל להכניס לכלא מי שהפיץ ״חומרי זימה״ כמו פורנו של גיי׳ז.
״את לא יכולה להגיד לי מה אני יכולה ולא יכולה לעשות. אני מנהלת עסק קטן ואני לא רגילה לציית לאנשים״
אומרת קארן לריצ׳ל הבמאית, הבת, שמנסה לעצור את הליכתה הנמרצת אל תערוכה מסחרית (פורנו לחנות) כדי לחבר אליה את המיקרופון.
משפט מפתח , שמאפיין את קארן, ״לובשת המכנסיים במשפחה״ כפי שלוחש למצלמה אחד העובדים. יחד עם בארי, ממציא מלא הומור וחמלה הם יצרו משולש יציב שבסיסו המשפחה וקודקודו החנות. ואולי להיפך, כי זהו כוחה של חשיבה יצירתית, לפרק ולהרכיב. להפוך ולסדר מחדש. שם חנות הפורנו שקנו היה Books Circus , בארי מספר.״אז הפכתי״. מהפיכות נקרות בדרכם והם צולחים אותן, לפעמים באורך בלתי צפוי.
צפו בסרט, תשאבו השראה למאבקים הפרטיים שלכם, מול מימסד ומול הפתעות אחרות שמזמן העולם.

(מי החליט שם בנטפליקס לתת את השם האווילי ׳חנות קטנה ועליזה׳ במקום לשמור על Circus of Books , כשמו המקורי של הסרט? )

הסרט מתרחש בין זמן הווה 2018-2109 לבין ארועים משנות ה60 ועד הזמן הזה. כרונולוגיה של ההווה נשזרת בהיסטוריה ובמשפחה .
הוא כולל שיחות עם ההורים והאחים, מצולמים משתי מצלמות קבועות , טכניקה בזכותה הבמאית היא גם בת משפחה שותפה מלאה לשיחה. משתתפים גם אנשים שמשיקים לקורותיהם, חברים, עובדי החנות וקולגות, בהם לארי פלינט, המו״ל של ״האסלר״. כל אחד מוסיף צבע מיוחד למארג הססגוני.

את הציר הוזואלי – צילומים שממחישים את נושאי הסרט- מעשיר האוסף הפרטי של המשפחה שאהבה לתעד את חייה (חלקם גם צולמו על ידי רייצ׳ל שכבר בילדותה מפגינה חוש להווה ואהבה לתיעוד) וחומרים ארכיונים.
בציר המחשה עכשווי מרכזי מלווה הבמאית את הוריה בתהליכי הסגירה של מפעל חייהם, ״קרקס הספרים״

דמויות והמחשה, אלו המרכיבים הקלאסיים של סרט דוקומנטרי. אם יהיה מוצלח זה בזכות מידת העניין שבהם ואופן שזירתם, האמירה והחוויה שנישא עימנו הלאה אל החיים.

ועכשיו נדבר קצת על עריכה. עריכה טובה יודעת לבנות את הסרט כך שיגלה ויחבר פיסות של מידע לכדי חוויה והבנה. באמצעות תסריט עריכה, שיודע להציב סצינות / נושאים במבנה שמפתח את האמירה הגדולה שלו. העריכה מארגנת את הסצינות, בשילוב הרמוני של המרכיבים , יוצרת תנועה פנימית שסוחפת את העלילה קדימה.
כל האיכויות הללו נמצאות בסרט.

לא פשוט לביים סרט כל כך אישי ולשמור על האמירה האוניברסלית שלו. הוא ערוך מצויין, מחמאותי לק׳תרין רובסון , עורכת צעירה למדי שהפילמוגרפיה שלה מתחילה ב2016, רובם תיעודיים, לעורכת הנוספת והעוזרת העריכה

נ.ב. קשור, ודאי קשור לאיכויות המיוחדות שלו, שזהו סרט שעשו נשים,

קישור למידע על הסרט

במאית: רחל מייסון /Rachel Mason

עורכת: קת'רין רובסון /Kathryn Robson

צלמת: גרטשן וורתן
5 מפיקות ומפיק: רחל מייסון, קת'רין רובסון, סינתיה צ'יילדס, קאמילה האל, אדם באראן

2019, סרט תיעודי, 92 דקות, נטפליקס

Editorial Department
Taylor Black
colorist
Erik Choquette
digital intermediate associate producer
David B. Guthrie
additional editor
Myles Kramer
additional editor
Rigoberto Madrigal
on-line editor
Stefanie Schaldenbrand
digital intermediate producer
Gabriele Urbonaite
additional editor
Candice Young
assistant editor

Camera and Electrical Department
Rita Baghdadi

Additional Cinematographer
Yamit Shimonovitz

Additional Cinematographer

בואו נדבר

מוזמנים למלא את הטופס
ונחזור אליכם בהקדם עם כל הפרטים

בואו נדבר

מוזמנים למלא את הטופס
ונחזור אליכם בהקדם עם כל הפרטים

דילוג לתוכן